Old News

 

Congratulations to all of our new Collegiate players from the big Island!!!

Class of 2017

Hailey Briseno (Hawaii Rush Big Island) University of Hawaii Hilo

James Caudell (Kona Crush) Washington University

Courtney Keli’i (Hawaii Rush Big Island) University of Hawaii Hilo

Braden Kojima (Kona Crush) Pacific University

Yuki Lavoi (Kona Crush) Peninsula College

DJ Madigan (Kona Crush) Multnomah University

Hunter Olaso (Kona Crush) Webster University 

Laukoa Santos (Kona Crush) San Diego State University 

Austin Schneider (Kona Crush) San Jose State University

Michael Scott (Kona Crush & Na Hoa O Puna) Colorado State Pueblo University  

Jon Takahashi (Kona Crush) University of Hawaii Hilo

Kalei Tolentino-Perry (Kona Crush & Na Hoa O Puna) San Jose State University

Spring 2017 Playoff Results

 

8U Pool A Champions – Parker Bulls 09b

 

8U Pool A Finalists – Rush 09g

 

8U Pool B Champions – Rush 09b Azul

 

 

8U Pool B Finalists – kona Crush SA 09b Black

 

10U Flight A Champions – Rush 07b Nero

 

 

10U Flight A Finalists – Rush 07b

 

10U Flight B Champions – Kona Crush 07b Yellow

 

 

10U Flight B Finalists – Kona Crush 07b Black

 

12U Flight A&b Champions – Rush 05b

 

 

12U Flight A&B Finalists – Na hoa 12ub red

 

12U Flight c Champions – Chicas 05g

 

 

12U Flight c Finalists – Parker Bulls 05g

 

14U Flight A&b Champions – Rush 03b

 

 

14U Flight A&B Finalists – Kona crush 03b

 

14U Flight c Champions – kona crush 04g

 

 

14U Flight c Finalists – rush 03g

 

16U boys Champions – Rush 01b

 

19U Girls Flight B Champions – Kona Crush 02g

 

 

 

19U girls Flight A Champions – Surf 00g

 

 

19U girls Flight a Finalists – chicas 19ug

 

19U boys Champions – Kona Crush 98b

 

 

19U boys Finalists – kona crush 00b

 

 


Congratulations to All Big Island HYSA Spring 2016

Champions & Finalists!

U16 Boys Division

KCSA 00b – CHAMPIONS & Na Hoa U16b – FINALISTS

(Final Score 4-3 in favor of KCSA 00b)

U19 Girls Division

Chicas – CHAMPIONS & Rush 97g – FINALISTS

(Final Score 4-1 in favor of Chicas)

U19 Boys Division

Eagles U19b – CHAMPIONS & KCSA 98b – FINALISTS

(Final Score 1-0 in favor of Eagles U19b)

U8 A Pool

Rush 08b – CHAMPIONS & Rush 08g – FINALISTS

(Final Score 13-5 in favor of Rush 08b)

U8 B Pool

KCSA 08b Yellow – CHAMPIONS & KCSA 08b Black – FINALISTS

(Final Score 8-7 in favor of KCSA 08b Yellow)

U10 Flight A

Rush 06b – CHAMPIONS & Surf 05g – FINALISTS

(Final Score 7-5 in favor of Rush 06b, overtime)

U10 Flight B

Leones Negros U10b – CHAMPIONS & PBSC U10 BW – FINALISTS

(Final Score 5-4 in favor of Leones Negros U10b)

U12 Flight A

Rush 04b – CHAMPIONS & Lanakila U12g FINALISTS

(Final Score 12-1 in favor of Rush 04b)

U12 Flight B

KCSA 04g – CHAMPIONS & Surf 04b – FINALISTS

(Final Score 4-3 in favor of KCSA 04g, overtime)

U14 Flight A

Rush 02b – CHAMPIONS & Na Hoa U14 – FINALISTS

(Final Score 2-1 in favor of Rush 02b, overtime)

U14 Flight B

PBSC U14 BP – CHAMPIONS & Leones Negros U14b – FINALISTS

(Final Score 6-2 in favor of PBSC U14 BP)